5 Adımda Amerika’da Nasıl Doktor Olunur?

5 Adımda Amerika’da Nasıl Doktor Olunur?

5 Adımda Amerika’da Nasıl Doktor Olunur?

Kim meşhur Amerika rüyasını yaşamak istemez ki? Doktorlar için bu mümkün. Sizlere sayacağımız 5 aşama her ne kadar meşakkatli görünse de Amerika’da doktorların maaşları ile karşılaştırdığınızda değecektir. Amerika’daki asistan doktorlar yılda ortalama 60 bin dolar, uzmanlar ise ortalama 400 bin dolar maaş almaktadır. İlk aşamada asistan olduğunuzu düşünürsek ayda ortalama 5 bin dolar maaş almış olacaksınız. Bunun yanı sıra Amerika’da 45 bin ilk bakım doktoru, 46 bin uzman doktor açığı vardır. Ve Amerika’daki doktorların %25’ini yabancı doktorlar oluşturmaktadır. Yani bu 5 aşamayı geçtikten sonra işiniz oldukça kolay.

 1. Tıp fakültesini bitirmiş olmak
  Doktor olmanın yolu tabi ki Tıp Fakültesinden geçiyor. Tıp fakültesini bitirmiş olmanız gerekiyor. Tabi ki okurken Amerika’da doktorluk hedefleyip hazırlıklara başlamak daha avantajlı olabilir.
 2. İngilizcenizin yeterli olması
  Doktor-hasta arasındaki iletişimin ne kadar önemli olduğunu düşünürsek, Amerika’da doktor olup İngilizcenin ‘eh işte’ olması imkansız. Hastalarla iletişim kurabilecek düzeyde olmalı. İngilizceyi ana diliniz gibi konuşmanızın yanı sıra, tıp alanındaki İngilizce terimlere ve tanımlamalara da hakim olmanız gerekir.

 3. USMLE sınavında başarılı olmak
  USMLE, Amerika’da doktorluk yapabilmeniz için girmeniz gereken 3 aşamalı bir sınav. Bu aşamaların her birinden başarılı olmanız gerekmektedir. Sınavlar İngilizce olarak yapıldığından İngilizcenizin yeterlilik düzeyi burada belli olacak. Özellikle Step CS’de rol model hastaları muayene edip onlara tanı kokuyor ki İngilizcenizin en çok test edilecek kısmı bu aşama olacaktır.

 4. Amerika’da ki doktorlarla kişisel ilişkileri geliştirmek
  İngilizceniz gayet iyi ve USMLE sınavından başarılı olduğunuzu düşünürsek, Amerika’da doktorluğa gidecek en önemli yol Amerika’da bulunan referanslarınızdır. Bu referans hem staj yeri bulma konusunda hem de bulunacağınız ortamdaki olanakları öğrenmede ve ayak uydurmanıza çokça katkısı olacaktır. 
 5. Staj yapmak
  Son olarak her meslekte olduğu gibi doktorlukta da staj yapmanız gerekmektedir. Bu hem mesleki anlamda pratiklik hem de uzmanlarınıza sizi tanıma fırsatı sunmuş olursunuz.

Peki, Türkiye’de bu aşamaları kolayca geçebileceğinizi biliyor muydunuz? USCAMP ile mümkün. USCAMP, Türkiye’de USMLE sınavına hazırlayan ilk ve tek kurumdur. Sadece hazırlamakla da kalmıyor, adaylara danışmanlık yaparak vize işlemlerinden staj yerlerine kadar her türlü ihtiyaçlarına destek sağlıyor.

chicago-city-skyline-usa-2022-01-19-00-13-14-utc

Eğitimler hakkında detaylı bilgiye mi ihtiyacın var?

Formu doldur, uzman doktorumuz cevaplasın!

İlgili Yazılar