ABD ve Türkiye’deki Tıp Eğitimi Karşılaştırması

ABD ve Türkiye'deki Tıp Eğitimi Karşılaştırması

Tıp eğitimi almak, sağlık profesyonelleri için uzun vadeli sonuçları olan önemli bir karardır. Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri, kendi benzersiz avantajları ve dezavantajlarıyla, tıp eğitimi için popüler iki ülkedir. Bu blog yazısında, ABD ve Türkiye’de tıp eğitimi süreleri, maliyetleri, kaliteleri ve asistanlık kabul süreci gibi kilit faktörleri ABD ve Türkiye’de tıp eğitimi karsilastirimasi konusuyla ele alacağız. Hem yurt içinde kalmak ile yurt dışında okumak arasında tercih yapmakta olan Türk öğrenciler, hem de her iki seçeneği de göz önünde bulunduran uluslararası öğrenciler için kapsamlı bir rehber sunuyoruz. Daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin!

Eğitim süresi: ABD’de tıp eğitimi genellikle 4 yıl ön program + 4 yıl tıp eğitimi (2 yıl preklinik + 2 yıl klinik) şeklinde toplam 8 yıl sürer. Türkiye’de ise ön program yoktur ve sadece 6 yıl tıp eğitimi (3 yıl preklinik + 3 yıl klinik) şeklinde eğitim alınır.

Eğitim maliyeti: ABD’de tıp eğitimi oldukça pahalıdır. Bu yüzden öğrenim kredileri veya burslar alınması gerekir. Türkiye’de ise eğitim maliyeti (özel üniversiteler hariç) çok daha düşüktür. Bu sebeple tıp fakültesi öğrencileri çok daha nadir burs veya kredi başvurusunda bulunur.

Eğitim niteliği: ABD’de tıp eğitimi daha çok kliniğe yöneliktir ve eğitmen & içerik kalitesi Türkiye’ye göre daha yüksektir. Ancak pratik yapma anlamında özellikle intörnlük senesinde Türkiye’de alınan eğitim oldukça avantajlıdır. Çünkü Türkiye’deki hastanlerin hasta sayısının fazlalığı ve personel sayısının azlığı intörnlere daha fazla sorumluluk alma şansı vermektedir.

Asistanlık kabulü: ABD’de bir asistanlık programına yerleşmek için MATCH sistemine dahil olmanız gerekmektedir. MATCH sistemi içerisindeki  gereklilikler; USMLE sınavları, OET sınavı, CV, LOR (tavsiye mektubu) ve personal statement olarak düşünülebilir. Türkiye’de ise bir sıralama sınavı olarak TUS’a girmeniz yeterli olacaktır. Bu sıralama sınavının sonucuna göre tercihleriniz ile puanınızın yettiği bir asistanlık programına yerleşebilirsiniz.

chicago-city-skyline-usa-2022-01-19-00-13-14-utc

Eğitimler hakkında detaylı bilgiye mi ihtiyacın var?

Formu doldur, uzman doktorumuz cevaplasın!

İlgili Yazılar