ABD’de Clerkship

ABD'de Clerkship

ABD’ de Hands-on, Clerkship, Elective Stajlar

MATCH sürecinde size ciddi anlamda katkı sağlayacak olan bu stajları bu yazımızda inceleyeceğiz. Öncelikle ABD’de hastaya dokunabilmek için Step 1 sınavının geçilmesi gerektiğini bilmemiz oldukça önemlidir. Bu anlamda hastaya dokunarak yaptığımız stajlar “HANDS-ON ve Clerkship” olarak geçmektedir.

Ancak bu stajı fakültelerimizin aktif eğitim dönemindeki seçmeli staj dönemlerinde alırsak bu staj tipine “Elective” diyebiliriz. Fakat her fakültemiz seçmeli stajlarını kurum dışında yapmaya izin vermeyebilir, bu durumu mutlaka fakültenizin öğrenci işleri ile görüşmenizi tavsiye ederiz. Eğer negatif bir dönüş alırsanız bu noktada yapılması gereken hamle ise stajları yaz dönemlerinde ayarlayıp fakülteniz’den bağımsız şekilde staj yapmak olacaktır.

Peki bu stajın bizim için faydaları nelerdir ?

İlk olarak kariyerinizi devam ettirmeyi hedeflediğiniz ABD’ de klinik bir staj yapmak hem motivasyon hem de network açısından oldukça önemlidir. Bununla beraber MATCH süreci için gereken referans mektuplarının alınması açısından da bir şanstır.

Bu staj süresince özellikle “Network” anlamında çevrenizi genişletmenizi tavsiye ederiz. MATCH sürecinde tanınmak, isminizin biliniyor olması sizi ön plana çıkaracak ve MATCH olma ihtimalinizi artıracaktır.

chicago-city-skyline-usa-2022-01-19-00-13-14-utc

Eğitimler hakkında detaylı bilgiye mi ihtiyacın var?

Formu doldur, uzman doktorumuz cevaplasın!

İlgili Yazılar