ABD’DE DOKTORLUK YAPMANIN AVANTAJLARI

ABD’DE DOKTORLUK YAPMANIN AVANTAJLARI

Amerika Birleşik Devletleri dünyada birçok sektörde önde gelen bir ülkedir. Aynı durum sağlık sektörü için de geçerlidir. ABD’ de genellikle özel sektörün elinde tuttuğu bir alan olan sağlık sektörü bu bağlamda sosyal devlet anlayışına sahip Almanya, İsviçre ve benzeri ülkelerdeki sağlık sektöründen oldukça farklıdır.

ABD’ de doktorluk yapmanın somut anlamda göze çarpan en önemli iki avantajı bulunmaktadır.

Bunlar sırasıyla;

Doktor maaşlarının oldukça yüksek olmasıdır.

Araştırmaya verilen maddi ve manevi desteğin üst düzeyde olması, araştırma yapmayı seven doktorlar için oldukça verimli bir çalışma alanı sunmalarıdır.

Yukarıda bahsedilen avantajlar somut olarak verilerle desteklenmekte olup yorum içermemektedir. Fakat mesleğimizi yaptığımız ülkede mutlu olmamızı etkileyen sosyal faktörler de bulunmaktadır. Bu noktada yaşayacağınız şehir, arkadaş ortamınız, bulunduğunuz hastane, ilgilendiğiniz bölüm, ilişki durumunuz gibi birçok faktör sıralanabilir. Bahsettiğimiz bu faktörler aslında Türkiye’de tıpta uzmanlık süreci için de geçerlidir.

Ancak burada maalesef sizlere somut bir veri gösteremeyiz. Çünkü bu faktörler oldukça öznel olup kişilerin beklentilerine göre değişebilmektedir. Bu sebeple ABD’de olabildiğince çok staj yapmak ve zaman geçirmek daha doğru ve size özel bir değerlendirme imkanı sunacaktır. Bu sayede motivasyonunuzu da artırıp hedefinize daha fazla odaklanabilirsiniz.

chicago-city-skyline-usa-2022-01-19-00-13-14-utc

Eğitimler hakkında detaylı bilgiye mi ihtiyacın var?

Formu doldur, uzman doktorumuz cevaplasın!

İlgili Yazılar