ABD’de Research

ABD'de Research

ABD’ de Research Yapmak

USMLE sınavları kadar önemli olan diğer bir nokta da stajlar’dır. Bu anlamda “Research” tipi stajlar oldukça önemlidir. Bunun temel sebebi ise USMLE Step 1 sınavını geçmeden yapabileceğimiz bir diğer (observership gibi) staj tipi olmasıdır.

Observership’ten temel farkı ise bu stajlar’dan referans mektubu alabilecek olmamızdır. Çünkü diğer staj tiplerine oranla daha uzun süreli olmaktadır. Ayrıca isminizin çalışmalarda yer alma ihtimali de göz önünde bulundurulursa yaptığınız bu staj daha resmi olacaktır.

Bir diğer artısı ise çalışmanızı yürüten akademisyen ekibinin inisiyatifine göre staj süresince maddi destek alabilecek olmanızdır. Maddi destek her zaman olmamakla beraber çalışmanıza, aktifliğinize göre 1-2 ay sonrasında da size verilebilir. Başlangıçta maddi destekle staja başlamanızın çok kolay olmadığını belirtmeliyiz.

“Research” yapmanın negatif yönü olarak ise genelde klinik tecrübeden uzak bir staj olmasını düşünebiliriz. Özellikle klinik alana ilgisi yüksek doktor ve doktor adayları için sıkıcı bir hal alabilir. Bu biraz daha kişisel bir alandır ve kendi düşünceleriniz ön planda olmalıdır. Ama en azında 1 kere de olsa araştırma ve çalışmalarda bulunmanızı öneririz.

chicago-city-skyline-usa-2022-01-19-00-13-14-utc

Eğitimler hakkında detaylı bilgiye mi ihtiyacın var?

Formu doldur, uzman doktorumuz cevaplasın!

İlgili Yazılar