USMLE STEP 1

USMLE STEP 1

Amerika’da doktor olmak için step 1 süreci;

Step 1 sınavında adayların  temel bilimler hakkındaki bilgileri  test edilir. Step 1, toplam süresi 8 saat olan, soruların 7 bloğa bölündüğü , her blokta en azla 40 soru bulunan ve toplam soru sayısı 280’i geçmeyen bir gün süren  bir sınavdır.

Bu sınavda soruların sorulduğu konular;

-Biyokimya ve Beslenme

-Genetik

-Anatomi

-Embriyoloji

-Histoloji

-İmmünoloji

-Mikrobiyoloji

-Patoloji

-Farmakoloji

-Fizyoloji

-Biyoistatistik

Step1’e başvurmak için yapılması gerekenler;

USMLE ile her işlem için kullanacağınız   USMLE/ECFMG kimlik numarası almak için öncelikle IWA web sitesinde (ECFMG’nin Etkileşimli Web Uygulaması) çevrimiçi olarak bir ECFMG (Yabancı Tıp Mezunları Eğitim Komisyonu) sertifikasına başvurmanız gerekir.

Bir USMLE Kimlik numarası aldıktan sonra ve ECFMG portalına giriş yaptıktan sonra , Form186’yı doldurmalı ve Noter Cam web sitesi üzerinden yüklemelisiniz. Ardından, noter ile video görüşmesi aracılığıyla  pasaport ve kimliğinizin doğrulanacağı görüşme icin randevu talebinde bulunmalısınız. Sonrasında  noter tarafından saat ve tarih içeren e-postayı beklemelisiniz.  Bu görüşme çevrimiçi olarak gerçekleşir ve  yaklaşık 10-20 dakika sürer.  Sonrasında , Form 186’nızın kabul edildiğini bildiren bir e-posta alacaksınız.

Sertifikasyon için başvurduktan sonra, tıp fakülteniz tarafından öğrenci veya mezun durumunuzu doğrulamanız ve Form 183 dahil olmak üzere gerekli ek belgeleri yüklemeniz gerekir.

STEP 1 ne kadara mâl olur;

Step 1 için için ücretler 975$’dır ve sınava ABD/Kanada dışında giriyorsanız 180$’lık Uluslararası Test teslimi ek ücreti alınır.

Yeniden planlama, uygunluk süresinin uzatılması, sınav merkezlerinin değiştirilmesi gibi işlemlerin tümü ek ücrete tabi olacaktır.

USMLE yolunda hatırı sayılır miktarda para harcandığı doğrudur ancak bu ödenen ücretin Amerika’da doktorluk yaparken kazanacağınız ücretlerin yanında çok az olduğunu bilmek gerekir. USMLE süreci gerek çalışma açısından gerek maddi açıdan stresli ama korkmayın USCAMP bu zorlu süreçte yanınızda.

STEP1 sınavında kaç puan almalısınız;

Step 1’de, olabildiğince yüksek puan almayı hedeflemelisiniz. Bu size step2 çalışırken büyük avantaj sağlayacaktır ancak pass/fail sistemi sonrası eski önemini yitirdiğini söyleyebiliriz.İlk defa, 26 Ocak 2022’de , 196 geçme puanı ile Step1 de pass/fail sistemi uygulanmaya başladı.

Usmle hakkında her türlü sorunuz için bizlere  ulaşabilirsiniz. Amerika’da bulunan eğitmenlerimizle sizlere ders, mentorship, ders programları ve sürecin tamamında destek sunuyoruz.

chicago-city-skyline-usa-2022-01-19-00-13-14-utc

Eğitimler hakkında detaylı bilgiye mi ihtiyacın var?

Formu doldur, uzman doktorumuz cevaplasın!

İlgili Yazılar