Amerika’da Plastik Cerrah Olmak

Amerika’da Plastik Cerrah Olmak

Plastik Cerrah olmak IMG’ ler için kolay değildir. Sadece akademik başarı, sınav başarısı yeterli olmamakla beraber iyi bir imaja da ihtiyacınız vardır. Yazımızda sizlere plastik cerrah olabilmek için yardımcı olacak unsurlardan bahsedeceğiz;

1. Steplerde Başarılı Olmak

USMLE Step 2 için ortalama 251 puan almak gerekmekte. Pass/Fail sistemi öncesi adayların çoğu USMLE Step1 puanı ile geri kalan kısmın %45’i ise Step2 puanı ile elenmekteydi.

2. Tavsiye Mektubu 

Sağlam bir tavsiye mektubu almak 2016’da yapılan ACGME program direktörü anketine göre, plastik cerrahi program direktörleri tarafından başvurunuzdaki en önemli faktörlerin başında gelmektedir.

Üç farklı eğitmenden mektup olması işlerinizi kolaylaştırır. Bunlardan biri akademik kürsü sahibi uluslararası bir eğitmen olmalı.  Bu sadece bir mektup olamaz.  Mektup aldığınız eğitmenler uluslararası bilim camiasında iyi bilinmeli, sizi iyi tanımalı, plastik cerrahideki geleceğiniz hakkında çok olumlu bir bakış açısına sahip olmalıdır.

Plastik cerrahi eğitmenlerinin dışında aldığınız mektuplar muhtemelen okunmayacak veya ciddiye alınmayacaktır. Başvuruda amaç plastik cerrahi eğitiminizi almaktır ve bunun için gerekenlere sahip olduğunuza ikna etmelisiniz. Plastik cerrahi dışında bir eğitmen sizin ne kadar iyi bir plastik cerrah olacağınızı savunamaz. Uzun yıllar diğer cerrahi branşlar da asistanlık yapmış ancak Amerika’da plastik cerrahi isteyen biriyseniz o takdirde disiplininizi gösteren bir mektup sunabilirsiniz.

3. Research

Yine 2016’da yapılan ankete göre program direktörlerinin % 63’ü başvuru sahiplerinin akademik kariyere gösterdikleri ilgiye dikkat etmektedir.

Araştırma yapmanın farklı yolları vardır. Örnek olarak vaka sunumu yayınlayabilirsiniz.

Araştırma yaptım ama plastik cerrahide değilse branşımda değil diyorsanız; korkmayın bu yaygın bir durum. Sizin araştırma azminizi göstermesi açısından faydalı olacaktır.

chicago-city-skyline-usa-2022-01-19-00-13-14-utc

Eğitimler hakkında detaylı bilgiye mi ihtiyacın var?

Formu doldur, uzman doktorumuz cevaplasın!

İlgili Yazılar