Step 2 ve Önemi

Step 2 ve Önemi

Step 1,Amerika’da  hekimlik kararı  alan  aday öğrencilerin en  büyük stres kaynağıdır. Tıp fakültesindr okurken bu kararı aldığınız an; ilk olarak etrafınızda size rehber olacak birilerini ararsınız ve sınava nasıl çalışacağınız, sınava hazırlanmak için ne zaman başlamanın daha doğru olduğu gibi pek çok soru zihninizi meşgul eder. Hayatınızın, kariyerinizin ve geleceğinizin artık  bu sınava bağlı olduğunu düşünürsünüz.

Step  1 eskiden adayların genel bilgisini ölçme amacıyla yapıldığı ve bu sınavda düşük puan alan adayların sınavın  diğer bölümlerinden yüksek puan  elde ederek STEP  1 puanlarını telafi ettilkleri bilinirdi .

Bu sene ise Step 1 için  Pass/Fail   sistemi geldi ve bu sayede seçilmekle ile ilgili diğer kriterler  daha da önemli hale gelmiş oldu. Her aday  için değerlendirilen   birkaç farklı kriter  vardır: Step skorları  (Step 1 ve Step 2 CK), stajyerlik notları (klinik not ve diploma notu ) , gönüllülük, araştırma, tavsiye mektupları. Her bir kriterin  herkes için mükemmel olması elbette  beklenmiyor ancak her şeyin sınav puanı olmadığında  da artık herkes hem fikir.

Step 1  Dışında Diğer Önemli Basamaklar

1-) STEP 2 CK

Step 1 için getirilen Pass/Fail sistemini   STEP 2 CK’nin için getirilmediğini ve hala puanların önemli olduğunu hatırlatalım ve  özellikle de  geçerli  tek USMLE puanı olması önemini arttırmaktadır.

STEP 2 CK ‘e hazırlanmanın Step 1’e göre daha kolay olduğu bilinir çünkü konuların  Step  1’in üzerine konur ve önceki bilgilerin yorumlanması beklenir ama bu demek değildir ki STEP 2 kolay!

Eğer STEP 1’i  pass/fail sistemi geldiği için  ciddiye almazsanız  Step 2 CK  sizin için çok zor geçecektir.STEP2 CK  bir önceki sınavda sorgulananların  daha yorumlanabilir halini sizden ve temeli iyi oturtamamış bir aday için bu sınav bir hayli terletici olacaktIr . Tabi ki  STEP  1’deki her şey Step 2’ye yer almaz (biyokimya gibi konulardan bahsediyorum), ancak klinik bilgi ve hastalıkları tanımlayabilmek kesinlikle çok işinize yarar.

Burada hatırlanması gereken en önemli şey, makul bir program tutmak ve her gün ona bağlı kalmaktır yani her gün üzerine koyarak  ve eski bilgileri tazeleyerek ilerlemelisiniz.

Örneğin UWorld ve OnlineMedEd kullanabilirsiniz. Günde 20-40 UWorld sorusu çözmek ve birkaç OME videosu izlemek bir haftasonunda  hepsini doldurmaya çalışmaktan daha mantıklı

2-) Bilinçli olmak

Amerika’da herhangi bir bölümden kabul almak isteyen kişinin bilmesi gereken şey şudur;

Amerika’da sağlık sistemi Türkiye’den farklı olarak çok yüksek oranda özel sektör tarafından sürdürülür.Bu şu demektir; klinik şefleri bir kişiyi seçerken merkezi idarenin kriterlerine göre “atanan biri” değil, kendi kliniklerinin gereklerine göre “ekip arkadaşı” seçerler.

Bir klinikte Stepler baş kriterken başka bir yerde 2. Sırada olabilir.Örnek vermek gerekirse göçmen ağrılıklı eyaletlerde  yabancı dil birinci kriter olabilir.

Buna ek olarak klinik şefleri kendi alanlarında emek vermiş adayları tercih etme eğilimindedirler. Mesela 2 yıl bir patoloji labında çalışmış bir aday step puanları düşük de olsa step puanı 250+ ama alanı radyoloji olan bir adayın önüne geçebilir çünkü ” işi, işleyişi” biliyordur.

İşin özü şudur diyebiliriz, birden çok kör kurşun ateş etmek yerine bir tane güdümlü kurşun çok daha mantıklı ve cost-effective diyebiliriz

3-) Diploma Notu

Diploma puanı Match edilirken sizin disiplininizi ortaya koyan öenmli bir unsurdur; elbete  farklı ülkelerden , farklı rotasyonlardan alınan ve farklı farklı hocaların değerlendirdiği bir unsur olması nedeniyle adil bir kriter değildir ancak sizin yapmanız bu konuda elinizden geleni yapmaktır

Amerika’da yerleşmek istediğiniz branşın görüşmelerinde örneğin nöroloji istiyorsanız nöroloji komitesinde kaç puan aldığınıza hoca bakabilir bu yüzden hedef doğrultusunda fakültedeki stajlardan da iyi puanlar almanız yararınıza olacaktır.

Amerika’da rotasyon için bulunduğunuz sırada yapmanız gerekenler ;

Yapmanız gereken tek şey, “yetenekli, cana yakın ve ulaşılabilir” olmak için elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalışmaktır. Ortaya koymanız gereken duruş :

    -Size verilen görevleri tamamlamak

    -İyi/olumlu bir tutum sürdürmek

    -Hastalarınız hakkında bilgi edinin (telefonunuza UpToDate uygulamasını indirin)

    -Doğru yerde doğru sorular  sormak (Kolayca aranabilecek herhangi bir şey sormaktan kaçının)

    ve Hastalara, diğer öğrencilere ve personele karşı nazik olmak

4-) Gönüllülük / Sosyal Sorumluluk

STEP 1’in Skorla  değerlendirildiği zamanlarda ;” Sosyal sorumluluk için zamanını boşa harcama. Step 1 ‘de alınacak fazladan beş puan, yapacağınız herhangi bir sosyal projeden daha değerlidir.” görüşü hakimdi ancak buna katılmıyorum çünkü Amerika’da bu tip şeylere gerçekten çok önem veriyorlar.

Ve özellikle şimdi Pass/Fail kararı ile başvurunuzun gönüllülük kriteri  daha önemli hale geliyor. Elbette büyün zamanı buna harcamayacaksınız ancak önemsediğiniz ve başvurunuzda veya görüşmeler sırasında konuşabileceğiniz bir veya iki şeye zaman ayırmak gerçekten çok değerli!

Skorların  ve notların ötesinde, match edilirken   ilgi alanları ve tutkuları olan çok yönlü başvuru sahipleri ön plana çıkmaktadır.  Başvurunuzun bu bileşeni göz ardı edilmemelidir!

5-) Araştırma

Uzmanlığınıza bağlı olarak, araştırma az çok önemlidir. Son derece rekabetçi uzmanlıklar (dermatoloji, KBB, ortopedik cerrahi vb.) araştırmaları da bir kriter  olararak  ele alma eğilimindedir.

Öncelikle araştırma yapmak alana olan ilginizi gösterir ve aynı zamanda kariyerinizde pek bir şey yapmayı düşünmeseniz bile akademik çalışmalar yapabildiğinizi gösterir.

İkincisi, araştırma, ağ oluşturmak ve belirli bir alandaki akademik doktorları tanımak için harika bir yöntemdir. Bu, minör alanlara , daha rekabetçi uzmanlıklara başvururken faydalıdır, çünkü kendinizi mümkün olduğunca çok kişiye tanıtmak istiyorsunuz ve bunu yapmanın en iyi yolu onlarla araştırma yapmak ve adınızı göz ucuyla da olsa tanınır hale getiemektir!

6-) Tavsiye mektubu

Tavsiye mektupları da araştırma ile ilgilidir. İnsanlar akademide tanıdıkları meslektaşlarından gelen mektuplara güvendikleri için önem arz eder.

Yine, daha küçük uzmanlıklar için de  tavsiye mektupları daha değerlidir. Kendi departmanınızdaki (veya yoksa yakınınızdaki bir departman) mentorlarla bir ilişki kurmanızı sağlar.

Bir şeyle ilgileniyorsanız, akademisyenlerle ilgili bir akıl hocası bulun ve çok çalışın, böylece sizin bir mektuba  ihtiyacınız olduğunda, birlikte çalışmak için ne kadar harika olduğunuzu yazmaları  kolay olacaktır!

7-)  İletişim Beceresi

Güçlü bir  iletişimin  önemini küçümsemeyin! Bir jüri üyesinin ilgisini neyin çekeceğini asla bilemezsiniz!

chicago-city-skyline-usa-2022-01-19-00-13-14-utc

Eğitimler hakkında detaylı bilgiye mi ihtiyacın var?

Formu doldur, uzman doktorumuz cevaplasın!

İlgili Yazılar