USMLE Skorları Önemli mi ?

USMLE Skorları Önemli mi ?

Genelde Türkiye’nin eğitim sistemi sınav sonucuna göre yerleşme mantığıyla hareket ettiği için kafamızı biraz karıştırabilecek bir soruya cevap verelim.

Öncelikle şunu bilmeliyiz ki USMLE sınavı TUS sınavının ABD karşılığı değildir. ABD’ de MATCH sistemi olup USMLE ise MATCH sisteminin en önemli süreçlerinden biridir. USMLE skorları özellikle IMG öğrenciler için objektif bir değerlendirme yöntemi olduğu için oldukça etkili bir parametredir. Tabi ki tek başına yüksek USMLE skorları Residency açısından bir pozisyon garantilemese dahi sizi oldukça ön plana taşıyacaktır. Bir Türk tıp öğrencisi için doğru bir plan ve eğitimle çok iyi skorlar elde etmek mümkündür. Bu noktada en azından bu noktada iyi bir puan yapmak bizim için oldukça avantajdır.

İyi bir USMLE skorunun yanına bir de iyi stajlar, iyi referanslar eklenirse MATCH olma şansınız oldukça yüksek olacaktır. Özellikle rekabet oranı daha düşük olan branşlar (internal medicine, family medicine, pediatrics, neurology etc.) bizim için çok daha kolay kabul alacağımız branşlardır.

Özellikle STEP 1 skorundan bahsetmek gerekirse, iyi bir STEP 1 skoru bahsettiğimiz durumların dışında motivasyon için çok kritik bir noktadır. Hatta eşiği atlamak bile diyebiliriz. Çünkü ilk alınan sınavdır ve sonraki sürecimize yön verecek ve motivasyonumuzu diri tutacak olan iyi USMLE STEP 1 skorları bizi daha da ileriye taşıyacaktır.

chicago-city-skyline-usa-2022-01-19-00-13-14-utc

Eğitimler hakkında detaylı bilgiye mi ihtiyacın var?

Formu doldur, uzman doktorumuz cevaplasın!

İlgili Yazılar