USMLE Step 1 için Farmakoloji

USMLE Step 1 için Farmakoloji

USMLE STEP1’ de en çok sorusu olan branşlardan biri olan Farmakoloji sınava girecek adayları oldukça endişelendiren bir branştır. Genelde ezbere dayalı olması sebebiyle en sonra bırakıldığı için ciddi sorun yaşanabilmektedir.

Farmakoloji ile alakalı olarak bilmemiz gereken en temel şey, bu soruların daha çok vakaların içinde patoloji sorularıyla beraber gelmektedir. Bu sebeple farmakolojiyi ayrı çalışmak yerine, daha çok vakalar ile birlikte incelemek daha faydalı olacaktır. Örnek vermek gerekirse endokrinolojide diabetes mellitus çalıştıktan sonra, insülin ve oral antidiyabetik konusunu da üzerine çalışmak daha efektif olacaktır. Daha sonrasında ise sadece salt ezber yapılacak yerler ayrı ayrı kısa ama sık tekrarlar şeklinde çalışılmalıdır. Mesela yoğun çalışılan kardiyoloji üzerine 10-15 dakika hızlı bir farmakoloji tekrarı “Skim and Scan” tekniği ile yapılmalıdır. Bu şekilde çok daha iyi bir ezbere sahip olunacağı unutulmamalıdır.

USMLE STEP 1’de Farmakolojide genel olarak ilaçların endikasyonları ve yan etkileri sorulmaktadır. Endikasyonlarla alakalı gelen sorular antimikrobiyal ajanlar için zorlayıcı olmakla beraber yan etkilerle ilgili gelen sorular daha eleyici olarak göze çarpmaktadır.

chicago-city-skyline-usa-2022-01-19-00-13-14-utc

Eğitimler hakkında detaylı bilgiye mi ihtiyacın var?

Formu doldur, uzman doktorumuz cevaplasın!

İlgili Yazılar