USMLE ve ABD’de Doktorluk İçin 1. Sınıfta Ne Yapılmalı?

USMLE ve ABD’de Doktorluk İçin 1. Sınıfta Ne Yapılmalı?

Adaptasyon

Öncelikle 1. sınıfa yeni başlamış bir öğrenci için öncelik üniversite hayatına adaptasyon olmalıdır. Bu adaptasyon süreci her öğrenci için farklılık gösterse de genel olarak en geç 1. yılın sonunda adaptasyon tamamlanmış olur.

Süreç Danışmanlığı (ABD’de Doktorluk, USMLE ve Match Süreci)

Bu süreç devam ederken ciddi bir karar vermek veya bir sürece girmek zor olabilir. Bu noktada yapılacak en iyi şey bu konunun uzmanlarıyla görüşmek, fikir almak ve tecrübelerinden faydalanmak olacaktır. Bu anlamda Türkiye’nin tek USMLE eğitimi ve danışmanlığı kurumu olan USCAMP’ in danışmanlarından USMLE ve MATCH süreci ile ilgili bilgi almanız sizi oldukça rahatlatacaktır. Hatta öğrencilerin sürece erken başlaması adına 2019’dan beri USCAMP kayıtlı öğrencilerine sınırsız bir şekilde eğitim ve danışmanlık vermektedir. Yanı yıl sınırı veya yıllık ücret talebi yapılmaz. 

İngilizce

Eğer İngilizceniz yeterli değilse bunun için ek eğitimler veya İngilizce’yi aktif kullanabileceğiniz dijital / fiziksel ortamlarda bulunmanız ileri dönemlerde sizi çok rahatlatacaktır. USMLE Step 1 ve Step 2 CK için B1-B2 seviyesinde bir İngilizce yeterli olsa da ABD’de doktorluk yapmak ve efektif stajlar geçirebilmek adına C1-C2 seviyesine hızlıca ulaşmanız sizin lehinize olacaktır.

ABD’de ve Türkiye’de Staj

İlk senenizde olduğunuz için ABD’de staj yapmak kolay olmayabilir. Ancak ilerleyen yıllarda mutlaka staj deneyiminiz olmak zorunda diyebiliriz. Bu sebeple kendi üniversitenizin yada başka bir tanıdığınız laboratuvarda bazı deneyimleri edinebilirsiniz. Bu size ABD’deki stajlarınızda yanına gittiğiniz kişiyle  daha iyi ve sağlıklı bir ilişki kurmanızı sağlayacaktır. Oradaki performansınız daha sonraki stajlarınız ve referans mektubu (LOR / Letter of Recommendation) almanız açısından hayati derecede öneme sahiptir.

Aynı zamanda kur yüksekliğinden dolayı ABD’de staj yapmak daha maliyetli olduğu için yapacağınız stajları ve buna uygun finansman durumunuzu iyi belirleyip gittiğiniz stajlardan maksimum verim almalısınız.

chicago-city-skyline-usa-2022-01-19-00-13-14-utc

Eğitimler hakkında detaylı bilgiye mi ihtiyacın var?

Formu doldur, uzman doktorumuz cevaplasın!

İlgili Yazılar