USMLE ve ABD’de Doktorluk İçin 4. Sınıfta Ne Yapılmalı?

USMLE ve ABD’de Doktorluk İçin 4. Sınıfta Ne Yapılmalı?

USMLE Step 1

4. sınıfta artık USMLE Step 1 alınacak şekilde bir çalışma ve strateji planlanmalıdır. Eğer USCAMP ile hazırlanmıyorsanız, kişisel olarak bir çalışma programı çıkartmalısınız. 4. sınıfta alınacak olan dahiliye stajı USMLE için hayati öneme sahiptir. Her ne kadar USMLE Step 1 temel bilimleri içeriyormuş gibi gözükse de aslında oldukça klinik bir sınavdır. USMLE sorularında her zaman bir vaka üzerinden bilgiler sorgulandığı için dahiliye bilginizin kuvvetli olması size soruların ortalama %60-70’inde ciddi bir avantaj sağlayacaktır. Bu sebeple dahiliye stajını iyi öğrenmek ve bazali sağlam bir şekilde oturtmak hayati öneme sahiptir.

USMLE Step 1’i vermek için en uygun zaman olarak yaz ayları öne çıkmaktadır. Bu noktada en önemli husus sınava girmeden önceki 2 ayınızın olabildiğince boş olmasıdır. Dramatik puan artışı / pass için hem Step 1’de hem de Step 2 CK’de son 2 ay oldukça kritiktir. Bu son 2 aylık dönemde First aid üzerinden tekrar, uworld gibi kaynaklardan son tekrar soru çözmek ve NBME denemelerine odaklanmak önemlidir.

ABD’de Staj

Step 1’i yazın başında verip geriye kalan 1.5-2 aylık zaman için ABD’de bir staj ayarlanabilir. Burada klinik bir staj yapmak daha önemlidir. Artık Step 1’i de vermiş olduğunuz için observership dahi yapmış olsanız bir sonraki dönemde aynı ekibin / hocanın yanına “clerkship / hands-on” staj için gidebilirsiniz. Bu sayede en önemli stajlardan birini de organize etmiş olursunuz. Birçok program için ABD’de hands-on staj yapmış olmak hayati derecede öneme sahiptir. Ayrıca bu sayede LOR (tavsiye mektubu) da alabilirsiniz ve önemli görevlerinizden birini daha gerçekleştirmiş olursunuz.

chicago-city-skyline-usa-2022-01-19-00-13-14-utc

Eğitimler hakkında detaylı bilgiye mi ihtiyacın var?

Formu doldur, uzman doktorumuz cevaplasın!

İlgili Yazılar