USMLE ve ABD’de Doktorluk İçin 6. Sınıfta Ne Yapılmalı?

USMLE ve ABD’de Doktorluk İçin 6. Sınıfta Ne Yapılmalı?

İntörnlük Dönemi

Son senemizde intörnlük dönemi aslında fakültenin en önemli yıllarından biridir. 5 sene boyunca öğrendiğimiz bilgilerin pratikteki karşılığını görmek hem bilgilerin pekişmesi hem de doktorluk yapma motivasyonu açısından oldukça önemlidir. Özellikle dahiliye, genel cerrahi ve acil stajlarında doktorluk adına birçok nokta görülmüş olacaktır. Bu noktada hasta muayenesi, minimal invaziv işlemler, hasta-süreç yönetimi ve ekip çalışmasının öğrenilmesi önemli olacaktır. Çünkü ABD’de intörn ve asistan hekimlere Türkiye’dekine oranla daha az sorumluluk verilmektedir. Kendinizi pratik anlamda geliştirmek Türkiye’deki üniversiteler ve hastaneler oldukça elverişli olacaktır. 

Buradaki önemli bir husus da her üniversitenin intörnlük döneminin farklı olmasıdır. Bazı fakültelerde öğrencilere daha az sorumluluk verilirken bazı fakültelerde asistan veya pratisyen hekime benzer bir çalışma modeliyle sorumluluk yüklenmektedir. Burada tavsiyemiz üniversitenin sisteminden bağımsız olarak temelde öğrenilmesi gereken şeylerin en efektif ve hızlı şekilde öğrenilip ABD’de doktorluk sürecine tekrar adapte olunması olacaktır.

MATCH Süreci

Artık MATCH dönemine daha da yaklaştığınız için İngilizce seviyeniz konusunda kendinizden emin olmanız gerekmektedir. Mezuniyet sonrası ilk MATCH’e başvurmak genelde pek mümkün olmasa da bir şekilde süreci çok verimli geçirmiş bir öğrenci bunu yapabilir (örnek olarak 2022 Haziran’da mezun olup 2022 MATCH’ine başvuru yapmak). Ancak genelde ağırlıklı olarak öğrenciler mezuniyetten sonra araya 1 yıl koyarak bu süreci CV’yi genişletmek, LOR’ları toplamak ve eğer vermedikleri bir sınav varsa onu vermek için (OET veya USMLE gibi) kullanırlar. Bu sebeple bu da oldukça sık rastladığımız ve bizim de tavsiye edebileceğimiz bir yöntem olacaktır. Bu dönemde uzun süreli bir “research / araştırma” yapmak hem CV için hem de LOR için mantıklı olacaktır. Hatta uzun dönem bu tip stajlarda “paid position / ücretli çalışma” imkanları da bulunmaktadır. Ancak finansal durumunuzu sanki hiç ücret almayacak gibi planmanızı tavsiye ederiz. Ek olarak bu dönemde 3-4 aylık pratisyenlik sürecine girip biraz para biriktirmek de (şartlar müsaitse) mantıklı olabilir.

chicago-city-skyline-usa-2022-01-19-00-13-14-utc

Eğitimler hakkında detaylı bilgiye mi ihtiyacın var?

Formu doldur, uzman doktorumuz cevaplasın!

İlgili Yazılar