USMLE VE TUS

USMLE VE TUS

USMLE ve TUS süreci birbirinden oldukça farklıdır. Aslında bu noktada MATCH dönemi ve TUS süreci olarak karşılaştırma yapmak daha doğru olacaktır. Çünkü TUS bir yerleştirme sınavı olarak yapılırken, USMLE bir baraj sınavı olarak MATCH döneminin önemli bir basamağıdır. Özetle TUS sınavı tüm süreçtir ancak USMLE Amerika’da tıpta uzmanlık sürecinin önemli bir parçasıdır.

Bu sebeple USMLE sınavında sorgulanan bilgiler TUS sınavında sorgulanan bilgilere göre daha temel bilgilerdir. Fakat USMLE bu temel bilgileri daha çok kulağı tersten tutarak aynı vaka sorusu içinde birkaç basamaklı olarak sorgular. TUS ise daha ayrıntı olan bilgileri spot sorular halinde sorar. USCAMP’ e gelen en sık sorulardan olan “USMLE ve TUS aynı anda çalışılır mı ?” sorusunun cevabı da burada yatmaktadır. İki sınavda birbirini destekler fakat ayrı hazırlık dönemi gerektirir. USMLE üzerine TUS sınavına girmek veya TUS üzerine USMLE sınavına girmek önerdiğimiz tarzda bir yaklaşımdır. (İki sınavı da vermek isteyen doktor ve doktor adaylarımız için)

Özellikle de son olarak şunu belirtmeliyiz ki TUS temel bilimler konuları ile USMLE Step 1 konuları en çok bilgi ayrılığının yaşandığı konulardır. Yani TUS klinik bilimler ile USMLE Step 2CK (Clinical Knowlodge) birbirine daha çok benzer. Step 1 için sadece USMLE kaynaklarından çalışmanızı şiddetle öneririz.

chicago-city-skyline-usa-2022-01-19-00-13-14-utc

Eğitimler hakkında detaylı bilgiye mi ihtiyacın var?

Formu doldur, uzman doktorumuz cevaplasın!

İlgili Yazılar